خوش آمدید .:. امروز: یکشنبه، 28 دی 1399

سوالات متداول

سوالات متداول

1) طرز معاينه و ويزيت بيماران چه تفاوتي با پزشكي رايج دارد؟

هوميوپات با كل فرد بيمار مواجه مي شود هوميوپات از تمام علائم بيمارش پرس و جو مي كند و توضيح دقيق بيماري بر عهده فرد بيمار خواهد بود. حتي طرز سخن گفتن، راه رفتن، نگاه كردن بيمار تمايلات و بيزاري ها و شرحي كه از احساسات و ارتباطات و زندگي خودش مي‌دهد، براي يك هوميوپات اهميت اساسي دارد.

در ضمن هوميوپات در ويزيت بيمارش ممكن است از معاينات و مشاهدات فيزيكي، همينطور آزمايشات در پاراكلينيك و يا راديولوژي استفاده نمايد . در پزشكي رايج معمولا بيمارفقط از ناراحتي و پاتولوژي بخصوصي صحبت مي كند. مثلا از مشكل معده و گوارش كه بدليل آن به متخصص گوارش مراجعه كرده و از مشكلات عصبي و يا رواني كه بدليل آن به متخصص روانپزشك و يا مغز و اعصاب مراجعه كرده است . اگر مشكلي از بيمار مربوط به حوزه تخصصي پزشكي معالجش نباشد او را به متخصص ديگري ارجاع خواهد داد در صورتيكه چنين تقسيم بندي هايي در حوزه هوميوپاتي وجود ندارد . البته اين به معناي عدم ارجاع بيماران به متخصصان در شرايط خاص نيست .

2) هوميوپات براي معاينه و ويزيت بيمارانش از چه ابزاري استفاده مي كند؟

علائم بيمار، البته علائم بيمار در حيطه بسيار گسترده اي مورد نظر قرار مي گيرند. جمع آوري علائم بيمار از زماني كه وارد مطب مي‌شود، شروع مي گردد. رفتار بيمار حركات چهره بيمار و نوع برخوردش براي هوميوپات مهم است. اين كه نوع كيفيت درد بيمار چيست و درد كدام قسمت بدن را درگير كرده است، مهم است. بيماري كه از سردرد فشاري شكايت مي‌كند، تجويزي متفاوت از بيماري كه از سر درد ضربان دار رنج مي برد خواهد داشت يا حتي بيماري كه زانوي راستش درد مي كند ممكن است تجويز متفاوتي از بيماري كه از درد زانوي چپش شكايت مي‌كند‌، دريافت كند. تمايلات غذايي فرد، الگوي خوابيدنش، اين كه از چه چيزهايي ميترسد يا چه چيزهايي مضطربش مي‌كند، علايمي هستند كه هوميوپات را در رسيدن به تشخيص ياري مي‌دهند. در نهايت هوميوپات پس از جمع آوري اين داده ها به تجزيه و تحليل آنها مي پردازد. البته معاينات باليني هم جاي خود را دارد و يكي از روشهاي جمع آوري اطلاعات محسوب مي‌شود.

3) آيا براي يك هوميوپات نياز است كه از علوم پايه پزشكي آگاه و مطلع باشد؟

بله هوميوپات براي معاينه و بررسي كامل بيمارش لازم است كه از علوم فيزيولوژي آناتومي و معاينات فيزيكي بخوبي آگاه باشد. همينطور با توجه به روزگار امروز هوميوپات لازم است كه كاملا نتايج آزمايشات شيميايي و نتايج راديولوژي و همينطور عوارض جانبي داروهاي پزشكي رايج را بداند.

4) در هوميوپاتي نيروهاي حياتي هر فرد مبناي درمان خواهد بود. نيروي حياتي يعني چه ؟

هوميوپاتي معتقد است كه آنچه كه بدن ما را هماهنگ ساخته و از آن دفاع مي نمايد. در واقع نيرو و يا خاصيت خود حيات است كه نيروي حياتي (Vital Force) ناميده مي شود . تنها هنگامي كه نيروي حياتي دچار اختلال شود ما بيمار مي شويم. از هر ده نفري كه زير باران خيس مي شوند تنها يك نفر ممكن است دچار ذات الريه شود . باكتري تنها زماني ميتواند در ما اثر كند كه نيروي حياتي ما دچار اختلال شده باشد بيماري واقعي اختلال در نيروي حياتي است و اين همان چيزي است كه خروج از حالت سلامتي گفته مي شود.

5) آيا هوميوپاتي از دارو استفاده مي كند؟
سوالات متداول
بله هوميوپاتي براي بازگرداندن سلامتي از داروهايي كه به روشهاي ويژه تهيه و توليد شده اند استفاده مي كند.

6) چرا هوميوپات در هر زمان براي درمان بيماري تنها از يك نوع دارو استفاده مي كند؟

هوميوپاتي به درمان بيمار از راه متعادل كردن نيروي حياتي معتقد است . هر بيمار يك فرد است كه با مختل شدن نيروي حياتي اش دچار يك سري علايم شده است . در واقع اگر بيماري هزار علامت هم داشته باشد، فقط يك نيروي حياتي دارد چون فقط يك فرد است و اين نيروي حياتي اوست كه مختل شده است، هوميوپات از تبحر و هنرش در مشاهده معدود علايم بيمار، براي يافتن فقط يك دارو استفاده مي‌كند. استفاده همزمان از داروهاي مختلف باعث بهم ريختن تصوير بيمار فرد خواهد شد و درمان بدرستي پيش نخواهد رفت.

7) داروهاي هوميوپاتي از چه منابعي تهيه مي شود؟

از منابع گياهي، جانوري ، ترشحات و بافتهاي بيمار ( نسودها) باقتهاي سالم ( ساركودها) و ميدانهاي فيزيكي.

8) آيا داروهاي هوميوپاتي عوارض جانبي دارند؟

خير . البته مواردي در اين رابطه وجود دارند : 1) اشتباه در انتخاب صحيح دارو كه باعث توليد يكسري علايم جديد در فرد بيمار خواهد شد كه حتي در اين مورد علايم ايجاد شده خودبةخود بر طرف خواهند شد ولي اگر علايم آزار دهنده باشند هوميوپات مي تواند دارو را خنثي كند . 2) زياد بودن دوز يا پوتنسي كه اگر بيش از حد لزوم براي بيمار باشد فرد دچار تشديد در همان علامتهايش خواهد شد. ( لازم به ذكر است كه در بعضي از افراد درمانهاي هوميوپاتي تشديد علايم رخ مي دهد كه نشانه انتخاب صحيح داروست و تشديد علايمش نيز بزودي بر طرف خواهد شد).

9) آيا تاثير داروهاي هوميوپاتي بر افراد جنيه تلقيني دارند؟

بررسي هاي دقيق علمي حاكي از اين حقيقت بوده ‌اند كه اثرات داروهاي هوميوپاتي اختلاف فاحشي با دارونما نشان مي‌دهند. لازم به ذكر است كه داروهاي هوميوپاتي در درمان بيماريهاي حيوانات و گياه پزشكي كاربرد دارد.

10) داروهاي هوميوپاتي به چه روشهاي تجويز مي شوند؟
سوالات متداول
داروهاي هوميوپاتي در اكثريت موارد بصورت خوراكي تجويز مي شود. در بيماراني كه نسبت به داروها حساسيت زياد دارند، ( بسته به تشخيص هوميوپات) ميتوان از روش بويايي براي بيمار استفاده كرد
( روش تهيه دارو بصورت بويايي با روش تهيه آن به صورت خوراكي تفاوت دارد)

11) آيا مصرف داروهاي هوميوپاتي بايد در زمانهاي خاصي از شبانه روز باشد ؟

در بعضي شرايط بله .كلي آزمايشات كه از داروها بر روي افراد ثبت شده است در زمانهاي خاصي از شبانه روز بيمار دچار بدي حال عمومي و تشديد در علايمش خواهد شد. اگر در اين زمانها از دارو استفاده كند بدليل مشابهتي كه دارو با بيماري دارد حال فرد بدتر خواهد شد هوميوپات بر همين اساس به بيمارش توصيه ميكند كه در چه ساعاتي از مصرف دارو خودداري كند.

12) آيا داروهاي هوميوپاتي بر موجودات زنده آزمايش شده است؟

بله، يكي از مفاهيم بنيادين هوميوپاتي آزمون دارويي (Proving) است آزمون دارويي پروسه‌اي است كه در طي آن دارو بر روي افرادي كه از حداكثر سلامتي برخوردارند آزمايش شده و علايم بدست آمده در رپرتوري بطور دقيق و كامل ثبت مي‌شود. لازم به ذكر است كه آزمون دارويي براي افراد آزمون شونده هيچگونه خطري ندارد. در واقع اين پروسه باعث مي‌شود كه بدانيم دارو در افراد سالم چه علايمي را توليد مي‌كند و تمام ويژگيهاي يك دارو به طور كامل معرفي خواهد شد.

13) چرا گفته مي‌شود كه در هوميوپاتي هيچ بيماري خاصي داروي خاصي ندارد؟

در پزشكي رايج براي گروهي اختلالات و مشكلات كه شباهتهايي با يكديگر دارد و يا خاستگاههاي مشابه دارند، نامگذاري انجام شده و براي هر كدام از بيماريها و اختلالات دارو يا پيشنهاد شده است . هوميوپات با توجه به تماميت علايم بيمارش داروي مورد نظرش را مي‌يابد. هوميوپاتي با علايم خاص بيمارش مواجه است نه با بيماري خاص بيمارش.

14) اينكه گفته مي‌شود در هوميوپاتي مبناي درمان مشابهت تصاوير دارويي با بيماري است يعني چه؟

هوميوپات علايم بيمارش را ثبت مي‌كند و با اين كار تصويري از بيماري بدست مي‌آورد در كتاب متريا مديكا نيز تمام علايم يك دارو شرح داده شده است. پس تصويري از دارو نيز وجود دارد با توجه به اينكه درمان هوميوپاتي بر اساس مشابهت است هوميوپات دارويي را جستجو مي‌كند كه با تمام علايم بيمارش مشابهت داشته و آنها را پوشش دهد.

15) ديناميزاسيون دارو يعني چه؟
سوالات متداول
توانداركردن، ديناميزاسيون يا Potentization يك روش مكانيكي است كه توسط آن نيروي ديناميك و توان نهفته داروها به ظهور مي‌رسد. اين فرآيند با تبديل قدرت بالقوه داروها به نيروهاي ديناميكي ( كه از طريق روند ضربه زندن و رقيق كردن انجام مي‌پذيرد) انجام مي‌شود.

16) قدرت اثر دارو بيشتر به دوز بستگي دارد يا به ديناميزاسيون؟

قدرت اثر دارو به دوز و ديناميزاسيون هر دو وابسته است. تنظيم اين دو بستگي مستقيم به نظر هوميوپات دارد كه با توجه به حساسيت بيمارش كداميك را بيشتر و يا كمتر تجويز كند.

17) چرا در هوميوپاتي داروها را تا حد بسيار زياد رقيق مي‌كنند؟

از اهداف دكتر ساموئل هانمن اين بود كه درمانش بدون هيچ عارضه و مشكلي براي بيمارانش باشد به همين دليل از رقيق كردن دارو به ميزان زياد استفاده كرد تا سميت و عوارض را كاهش دهد . وي با نهايت تعجب مشاهده كرد كه رقيق كردن به‌ شرطي كه همراه با ديناميزايسيون باشد باعث افزايش تحريكي اثر داروها مي‌شود.

18) نحوه صحيح انتخاب دوز و پوتنسي چگونه است؟

براي تنظيم دوز و پوتنس بايد به حساسيت و استعداد ابتلاي بيمار توجه اساسي شود. بطور كلي ميتوان گفت كه افرادي كه حساسيت كمتري دارند به مقدار بيشتري از داروي محلول، توان بالاتر و نيز تكرار بيشتر نياز دارند. در مورد افراد حساس تمام اينها كاهش خواهد يافت .

19) آيا داروهاي هوميوپاتي را مي‌توان در زمان بارداري استفاده كرد؟

بلي داروهاي هوميوپاتي موارد مصرف خوبي در زمان بارداري دارند از جمله ويارهاي حاملگي، تهديد به سقط، مسموميتهاي حاملگي و ... و به غير از اين در صورت نياز مادر به درمان هوميوپاتي از داروي انتخابي مي‌‌توان استفاده كرد و هيچكدام از داروهاي هوميوپاتي منع مصرف در زمان بارداري ندارند در ضمن بسياري از هوميوپاتها اعتقاد دارند كه دوره جنيني بهترين زمان براي شروع درمان هوميوپاتي است كه باعث افزايش سطح سلامتي فرد در آينده مي‌شود . تا بحال هيچگونه اثر تراتوژنيك از مصرف داروهاي هوميوپاتي در دوران بارداري مشاهده نشده است.

20) در مورد مادراني كه نوزاد شيرخوار دارند داروهاي هوميوپاتي چگونه استفاده مي‌شود؟
سوالات متداول
مادران شيرده در صورت نياز به درمان مي‌توانند از داروهاي هوميوپاتي استفاده كنند منتهي با توجه به اينكه دارو حتما بر نوزاد موثر خواهد بود دوز و توان دارو تنظيم مي‌شود . در
هوميوپاتي اگر نوزاد شيرخوار به دارو نياز پيدا كند دو راه وجود دارد، دادن دارو به نوزاد، و يا دادن دارو به مادر شيرده تا از طريق شير، دارو به بدن نوزاد وارد شود. از تجربيات اينطور استنباط شده است كه روش دوم جهت دادن دارو به نوزاد روش بهتر و موثرتري است.

21) چرا هوميوپاتي در اختلالات پوستي از دارو بصورت موضعي استفاده نمي كند ؟

بعضي از مواد غذائي مانند سبزيجات معطر، قهوه و ... داراي تاثير زيادي بر نيروي حياتي هستند كه مي‌تواند در تقابل با تاثير داروهاي هوميوپاتي باشد. به اين معني كه باعث تاثير داروها شود. هوميوپات با توجه به شناخت دارو موارد منع مصرف بعضي مواد را به بيمارش توصيه مي‌كند.

چرا هوميوپات به بيمارش توصيه مي‌كند كه در حين درمان هوميوپاتي از مصرف يعني مواد غذايي خاص خودداري كند؟

بعضي از مواد غذايي مانند سبزيجات معطر، قهوه و ... داراي تاثير زيادي بر نيروي حياتي هستند كه مي‌توانند در تقابل با تاثير داروهاي هوميوپاتي باشد . به اين معني كه باعث تاثير داروها شود.

هوميوپاتي با توجه به شناخت دارو موارد منع مصرف بعضي مواد را به بيمارش توصيه مي‌كند.

22) آيا در شرح حالي كه از بيمار گرفته مي‌شود، لزومي دارد كه از اعضا ديگر خانواده ويا ديگركساني كه با او زياد در ارتباط هستند در مورد بيمار پرسشهاي بيشتري شود؟

در كودكان و يا افرادي كه دچار اختلالات رواني يا گفتاري و يا در بيماراني كه درمان رو به جلو نميرود و با بيمار علائم بسيار كمي را بيان مي‌كند هوميوپات از اين افراد براي كامل و دقيق تر كردن شرح حال خود استفاده مي‌كند.

23) ميزان آگاهي و با اطلاع بودن بيمارهوميوپاتي تا چه درصدي در ميزان بهبودي و شفا يافتن او نقش خواهد داشت؟

از آنجايي كه هوميوپات بر اساس علائم به درمان مي‌پردازد، توضيح روشن و دقيق بيمار از علائمش بسيار به نفع درمان و بهبودي وي خواهد بود. از طرف ديگر آگاهي فرد و همچنين علاقه اي كه به يافتن بهبودي خود دارد، باعث مي‌شود كه توصيه‌هاي هوميوپات را كاملا اجرا كند و در ضمن پيگير منظم جلسات درماني خود باشد.

24) اصولا" كدام دسته از بيماران براي درمان مي‌توانند به هوميوپات مراجعه كنند؟

هوميوپاتي قادر است تا در طيف وسيعي از بيمارايها كارائي داشته باشد. در بعضي از بيماريها بطور كاملا جايگزين در بعضي شرايط نقش مكمل و در مواردي نقش تسكين ممكن است داشته باشد . در بعضي بيماريها مثل سرطانهاي بسيار پيشرفته يا بيماريهاي دژنراتيو دستگاه عصبي، هوميوپاتي نيز ممكن است با مشكل شكست روبرو شود. چون در اين بيماران ديگر نيروي حياتي شان بسيار ضعيفتر از آن است كه داروي هوميوپاتي نيز بتواند كمكي به شفاي بيمار بنمايد . در واقع بيمار قدرت دروني خود را از دست داده است و نيروي حياتي بطور غير قابل جبران، دچار تضعيف و عدم تعادل شده است.

25) كدام بيماران از درمانهاي هوميوپاتي جواب بهتري مي‌گيرند؟
سوالات متداول
بيماران بنا به دلايل و بيماريهاي مختلفي به هوميوپاتها مراجعه مي‌كنند و اين به موقعيت جغرافيايي و فرهنگي بستگي دارد. هوميوپاتهاي پاكستان يا هند به اين سوال جواب متفاوتي نسبت به هوميوپاتهاي ساكن انگلستان يا آمريكا خواهند داد. به طور كلي مي‌توان گفت: درمان بيماران در مرحله آخر بيماريهاي مزمن در هوميوپاتي مشكل است و از طرفي درصد توفيق درمان در اين بيماران بالا نيست. ميزان پاسخ دهي يك بيماري به فاكتورهاي متعدي وابسته است ولي گاهي اوقات بيماري كه سالها از يك زخم گوارشي مزمن رنج مي برد يا فردي كه سالها به ميگرن شديدي مبتلاست به سادگي با درمان هوميوپاتي بهبود مي‌يابد.

از طرفي ممكن است فردي كه به ظاهر بيماري ساده اي دارد درمان هوميوپاتي پيچيده‌ تري طلب كند. در سالهاي اخير در كتب پزشكي رايج معتبر سرفصلي تحت عنوان هوميوپاتي باز شده است. يكي از كتب به نام طب داخلي كارنت در فصل هوميوپاتي خود استفاده هاي باليني از هوميوپاتي را به اين ترتيب عنوان مي‌كند. " بسياري از بيماريهاي مزمني كه به درمان با طب رايج پاسخ خوبي نمي هند مثل آرتريت ها آلرژي ها بيماريهاي خود ايمني بيماريهاي حادي كه تهديد كننده حيات نيستند، مثل عفونتهاي ويروسي يا تروماهاي كوچك عفونتهاي مكرر در اطفال مثل عفونت گوش مياني راجعه به درمان هوميوپاتي پاسخ مي‌دهند". البته بيماريهايي كه هوميوپاتي در آنها موثر است به ليست بالا محدود نمي‌شوند.

26) آيا درمان هوميوپاتي دائمي و پايدار است؟

درمان هوميوپاتي مي‌تواند دائمي باشد و اين موضوع بستگي مستقيم به بيمار و شرايط زندگي او دارد. كسي كه بطور دائم در شرايطي تحت تنشهاي زيادي است و يا شرايط بدي داشته و تغذيه سالمي ندارد، احتمالا هيچگاه به طور كامل به سلامتي نخواهد رسيد، به هر حال اگر درمان هوميوپاتي بدون اين موانع روبه جلو برود، درمان دائمي خواهد بود نكته ديگر پيگيري جلسات درماني توسط بيمار است كه در هوميوپاتي بسيار ضروري است.

27) براي درمان هوميوپاتي چه مدت زمان براي درمان هر فرد صرف مي‌شود؟

بستگي به بيمار و شرايط زندگي او اين موضوع خواهد بود گاهي يك بيمار با مصرف يك تا دو دارو تا پايان عمر بدون هيچ مشكلي و يا عارضه‌اي خواهد بود و گاهي لازم است كه بيمار از داروهاي زيادي استفاده كند تا به سطح سلامتي برسد هر دو اين موارد بسته به ميزان اختلال در نيروي حياتي است كه طول مدت درمان را تعيين مي‌كند.

28) در طي درمان هوميوپاتي ديده شده كه گاهي مشكلي كه فرد در طي سالها قبل داشته مجددا" بطور خفيف عود كرده است اين موضوع به چه دليل است؟

هوميوپاتي معتقد است كه اختلال و مشكلي كه بيمار امروز بيان مي‌دارد از همين امروز شروع نشده است علت وضعيت سلامت كنون ما را بايد در گذشته جست. عللي مانند زمينه خانوادگي ، ارثي ، بيماريهاي گذشته ، استرسهاي عاطفي و يا فاكتورهاي محيطي ممكن است عنوان شوند و از طرفي آنچه اكنون روي ميدهد بر سلامتي ما در آينده تاثير خواهد داشت .

بنابراين وضعيت سلامتي امروز ما منتج از گذشته و علتي بر آينده است . گاهي اوقات در طي درمان مشكلات و بيماريهايي كه بيمار در گذشته داشته است، بطور مختصر و عكس زمان وقوع بر مي‌گردند. مانند فيلمي كه به عقب برگشته باشد. زماني كه اين اتفاق مي افتد ما در مي يابيم كه نه تنها مشكل كنوني بيمار بلكه همه آنچه در گذشته روي داده است و سبب اين وضعيت شده است نيز درماني مي‌شود در واقع درمان در مسير صحيح بوده است.

29) چرا هوميوپات از تمام علائم جسمي و روحي حتي از تمايلات و بيزاريهاي بيمارش سوال مي كند؟

هوميوپات كل يك فرد را در نظر مي‌گيرد و با سوالات همه جانبه‌اي كه مي‌پرسد تمام مختصات فيزيكي، احساي، رواني، ذهني بيمارش را مورد بررسي قرار مي‌دهد. پرسيدن از تمام علائم بدليل كل نگر بودن اين طب است.

30) آيا كساني كه از داروهاي پزشكي رايج، به ميزان زياد و زمانهاي طولاني استفاده كرده‌اند باز هم مي‌توانند به هوميوپاتي مراجعه كنند؟
سوالات متداول
بله، اين بيماران نيز مي‌توانند به هوميوپات مراجعه كنند ولي درمانشان مشكل‌تر از كساني است كه داروهاي پزشكي كمتري استفاده كرده اند. ( بدليل سركوب علائم و تحليل رفتن نيروي حياتي كه بدليل مصرف داروهاي پزشكي روي داده است) .

31) هوميوپاتي در رابطه با صدمات و تروماهاي مكانيكي چه راهكارها و نظراتي دارد؟

فردي كه دچار شكستگي استخوان شده است. بايد از تكنيكهاي ارتوپدي استفاده كند و فردي را كه دچار خونريزي از طحال شده است. به جراح معرفي مي‌شود ولي داروهايي در هوميوپاتي وجود دارند كه كمك بسياري در بهبود حال عمومي بيماران در شرايط فوق مي‌توانند بكنند.

32) آيا با درمانهاي هوميوپاتي خصوصيات سرشتي تغييري خواهند يافت؟

خير، خصوصيات سرشتي از قبيل رنگ مو، رنگ چشم، قد يا بعضي استعدادها و خصوصيات فطري و روحي با درمانهاي هوميوپاتي تغييري نميكند ولي اگر در هر كدام از اينها اختلالي روي داده باشد، مثلا نوجواني كه با توجه به استانداردها دچار كوتاهي قد است، به درمان هوميوپاتي جواب مي‌گيرد پس هر جا كه خارج شدن از تعادل روي داده است درمان ما تاثير گذار خواهد بود.

33) بسياري از مخالفان هوميوپاتي معتقدند كه درمانهاي هوميوپاتي دائمي نيست و بيماري مجددا برگشت دارد آيا اين سخن صحت دارد؟

درمانهاي هوميوپاتي در اكثر موارد دائمي هستند. اگر بيمار نسبت به درمانش علاقمند باشد و نسبت به جلسات معاينه و درمانش پيگيري باشد ( اين پيگيري درماني در هوميوپاتي بسيار ضروري و واجب است) و از طرف ديگر وجود موانع درماني مثل شرايط روحي و يا فيزيكي دشوار و طاقت فرسا از رو به جلو رفتن درمان جلوگيري مجدد نكند، درمان دائمي خواهد بود.

34) آيا هوميوپاتي در فلسفه و طرز درمان بيمارانش به مكاتب و فرقه هاي مختلفي تقسيم است؟

بلي مانند هر علم ديگري يكسري اصول مشترك در تمام مكاتب هوميوپاتي وجود دارد ولي اختلافها در شيوه بكارگيري اصول اوليه است مثلا هوميوپاتي كلاسيك اعتقاد دارد كه تنها از يك دارو جهت درمان بيمارش استفاده كند ولي هم اكنون شاخه هاي ديگري ا زهوميوپاتي وجود دارند كه از روشهاي چند داروئي براي درمان بيمارانشان استفاده مي‌كنند . ( استفاده از چند دارو با اصول محكم هوميوپاتي در تضاد است).

35) آيا هوميوپاتي بر كودكاني كه با نقايص عضوي و ذهني متولد مي‌شوند موثر است و تا چه حد؟

هوميوپاتي داعيه اين موضوع را ندارد كه مثلا يك كودك با سندروم داون را به سطح هوش و عملكرد طبيعي برساند زيرا كه اين يك مشكل كروموزومي است و حداقل تا به اين زمان قابل درمان نبوده است اما با درمانهاي هوميوپاتي ديده شده كه اختلالات جسمي و رفتاري تا حدي بهبود يافته و نيز ديده شده كه سطح بهره هوش نيز با درمان كمي بالاتر رفته است.

36) آيا هوميوپاتي بر بيماريهاي ژنتيك از قبيل هموفيلي موثر است و تا چه حدي ؟

كساني كه به اين گونه بيماريها مبتلا هستند داراي نقص ژنتيكي هستند كه با درمان هوميوپاتي اين نقص بر طرف نمي‌شود . نقطه روشني كه در درمان اين دسته بيماران وجود دارد بهتر شدن حال عمومي ، تخفيف عوارض و يا بهبود روحيه و توان ايشان است .

37) آيا همزمان با درمان هوميوپاتي از مديتيشن T.M يا يوگا بهره جست ؟

تا حدودي ميتوان از اين فنون ، همزمان با درمان هوميوپاتي بهره جست ولي بيمار حتما بايد پزشك هوميوپات در اين مورد مشورت كند و نظر او را بكار گيرد.

38) آيا همزمان با درمان هوميوپاتي مي‌توان از داروهاي پزشكي رايج و يا درمان پزشكي رايج بهره برد؟

اين كاملا بستگي با شرايط خاص بيمار و وضعيت علائم او در هر مقطع دارد. بيمار مي‌بايستي در مورد مصرف هر داروي ديگري به استثناي شرايط اوژانس با هوميوپات خود مشورت كند.

39) آيا اصول هوميوپاتي با اصول گياه پزشكي يكي است؟

خير، كاملا متفاوت است ولي بر اساس اصول متفاوت، ممكن است هر دو به نتايج درماني واحد برسند مثل بابونه 4 شهریور 1391      سوالات متداول      6165 بازدید     چاپ مطلب      نظرات (1)      بازگشت    
ارسال یک نظر
سناهمتی در 5/02/1393 - 11:30 گفت:
با سلام و خسته نباشی:پوست من دارای لک و کک و مک است.ایا میتوان این مشکل را از طریق هومیوپاتی برطرف کرد؟اگر مشکل حل شود به مطب مراجعه خواهم کرد.لطفا پاسخ دهید.