دکتر بابک ناهیدی آذر » گزارش ها » نمونه ای از ویزیت و درمان هومئوپاتی
خوش آمدید .:. امروز: یکشنبه، 28 دی 1399

نمونه ای از ویزیت و درمان هومئوپاتی

نمونه ای از مطالعه کامل یک بیمار و درمان با روش هومئوپاتی :
نمونه ای از ویزیت و درمان هومئوپاتی
بیمار خانم 51 ساله ای است . او متاهل وصاحب دو فرزند 24 و26 ساله می باشد . او خانم خانه دار بوده و مشغولیت او خیاطی است . کار های خانه داری سه نفر را انجام می دهد .

فشار خون او در حد 100/150 می باشد .
قد نسبتا بلندی دارد . سنگین وزن محسوب می شود . موهایش نازک به نظر می رسد . لباس هایش را خودش می دوزد . چشم هایش حالتی باد کرده دارد . گزانتلاسما یا رسوبات چربی زرد رنگ در زیر جلد دیده می شود . در ناحیه صورت زگیل دیده می شود .

شکایات بیمار :
دچار گاز اضافی و درد د رناحیه شکمی است . تشدید علائم در ساعت 4 - 3 بعد از ظهر می باشد . او احساس وجود جسم سنگینی را بر روی قفسه سینه اش دارد به نحوی که قادر به تنفس نمی باشد . از وجود گاز زیادی در بدن خویش شاکی است به نحوی که احساس حرکت آن را در بدن خویش دارد . او حتی بعضا احساس یک فرد حامله را دارد . در معاینه شکم حالتی متورم داشت . با دفع گاز و خوردن تا حدی درد بهبودی پیدا می کرد .
دست ها : احساس کرختی در ناحیه دست ها که صبح هنگام تشدید پیدا می کرد .
در ناحیه پشت : دردی مداوم در محل کلیه ها که به واسطه کار کردن به ویژه در زمان خیاطی یعنی خم شدن به جلو تشدید می یابد .
کلسترول : دچار افزایش چربی خون فامیلی است ( گزانتلاسما هم دارد ) .
فشار خون بالا : که تحت کنترل داروهای ضد فشار خون می باشد .
خواب : تعریق شبانه / بی خوابی همراه با تعریق / بیدار شدن در ساعت 3 صبح / بی خوابی های مداوم / اضطراب در صبح گاه همراه با طپش قلب
ناخن ها : ناخن های پاها ضخیم شده و سیاه و مواج است .
معده : تمایل به خوردن شیرینی - نمک - کره - غذاهای ادویه دار دارد. هر روز 20 عدد سیگار دود می کند .
عمومی : احساس خستگی تمام وقت به ویژه با انجام کار های سنگین دارد . دوست دارد هر کاری را به نحو احسن انجام دهد . تشنگی زیادی به مایعات سرد دارد که با هوای گرم و مرطوب تشدید می یابد .

سابقه پزشگی :
دوران کودکی : التهاب راجعه لوزه ها
عمل جراحی تیروئید پر کار که در پی آن دچار اسهال گردیده ونیز 8 ماه اختلال خونریزی های قاعدگی داشته است .
بعدا دچار رشد خوش خیم غده آدرنال گردیده و عمل جراحی برای برداشتنش انجام یافته است . ( سندرم ناشی از تومور خوش خیم غده فوق کلیه با ترشح آلدوسترون اضافی به صورت کاهش سطح پتاسیم خون وایجاد ضعف و پر ادراری و عطش بیش از حد می گردد . تجمع سدیم نیز تولید فشار خون می کند ) .
هیپرلیپیدمی فامیلی : پدرش نیز دچار افزایش کلسترول خون و تیروئید پر کار بوده است . این امر خطر افزایش فشار خون را هم به دنبال دارد .

سابقه فامیلی :
پدر : گرفتگی عروق قلبی ( مرگ در 61 سالگی )
مادر : کلسترول بالا - آرتروز شدید
خواهر : کم کاری تیروئید - ناراحتی قلبی
بجز مادر بزرگ که در جوانی به دلیل نامعلومی فوت کرده بقیه با مرگ طبیعی درگذشته اند .

علائم روحی وروانی :
بیان این که خواهش می کنم کاری انجام دهید من احساس می کنم نمی توانم نفس بکشم اهمیت دارم لکن معلوم شد به واسطه حبس گاز شکم بوده است . اوبعدا بیان نمود که گاز شکمی زیادی دارم من حتی حرکت آن را احساس می کنم . بعضا احساس بارداری هم کرده ام . تاکید بر عدم تنفس و شتاب زدگی اوست . علت مراجعه وجود درد شکمی و گاز زیاد است . او اظهار می کند این مشکل زندگی مرا ویران کرده است مرا به دپرسیون می برد احساس می کنم در حال پریدن از پنجره هستم .
نمونه ای از ویزیت و درمان هومئوپاتی
تاریخچه زندگی :
بیمار ریشه هندی دارد . او در تربیت برادر و خواهرانش یاری رسانیده است . علاقمند مطالعه قانون بوده ولی به علت مخالفت پدر رو به کار دیگری آورده است . ازدواج در 25 سالگی بوده است . ازدواج موفق حاصل آن دو فرزند بوده است . او خیاط ماهری بوده وحتی سفارش سایرین را هم قبول می کند ودر کار خود بسیار دقیق و سریع است . او به کارش اهمیت زیادی می دهد .
او احساس می کند فرزندانش قدردان زحمات زیادش در منزل نیستند . همسرش را تند مزاج و تحریک پذیر می داند .

آنالیز بیمار :
داروهای زیاد در بیماری او دخیل است . او به شکل واضحی افسرده است ( با توجه به افکار خودکشی بیمار ) . او یک بیمار بسته محسوب می گردد چرا که به نظر می رسد بخش هائی از شرح حالش را حذف کرده است . او احساس می کند مورد غفلت از طرف اطرافیانش قرار گرفته است . او با غرور از کارش صحبت می کند . دپرسیون او به واسطه دو مسئله عارض می گردد : درد های شکمی و عدم قدردانی اطرافیان .

تاثیر میازماتیک :
درگیری قوی با میازم سایکوز واضح است : نفخ شدید / زگیل ها / اختلالات ناخن / تشدید با سرما و رطوبت / تومورها ( آدرنال ) / تفکرات خودکشی / شرح حال فامیلی از بیماری قلبی . پس داروی تجویزی بایستی هم سایکوز وهم سورا را بپوشاند .

رپرتوری :

علائم فیزیکال و پارتیکولار :
نفخ همانند حالت حاملگی - احساس پری که ندرتا با عبور گاز بهتر می شود - پری شکم که با خوردن بهبود می یابد - درد کلیه ها که با خم شدن تشدید می یابد - کرختی صبح هنگام دست ها - تعریق بسیار شدید در اثنای خواب - بی خوابی بعد از 3 شب - طپش قلب صبح گاهی در حین قدم زدن

علائم منتال :
احساس غم - دپرسیون - تفکرات خودکشی

علائم پوستی :
زگیل ها
:
جنرالیزه :
تشدید با هوای سرد و مرطوب و هوای خیلی گرم

درجه بندی علائم :
ABDOMEN : movment in , fist of a foetus , like
ABDOMEN : fullness , flatus passing amel
ABDOMEN : fullness , eating amel
BACK : pain lumbar region < stooping
EXTREMITIES : numbness , hand , morning
PERSPIRATION : profuse , night , sleep walking
SLEEP : sleeplessness , night after 3am
CHEST : palpitation , heart , morning , waking on
MIND : sadness , mental depression
MIND : suicidal disposition , throwing self from window
MIND : kill , sudden impulse to , herself
SKIN : wart , isolated
GENERALITIES : cold , wet weather <
GENERALITIES : heated , becoming <

دارو های به دست آمده شامل :
thuja - sulphur - nux vomica
نمونه ای از ویزیت و درمان هومئوپاتی
آنالیز داروئی :
از 13-9 علامت فوق را پوشش می دهد . اهمیت عمده دارو پوشش بیشتر علائم فیزیکال می باشد . به ویژه علائم شکمی که دلیل عمده مراجعه بیمار است . Thuja داروی
ازعلائم روحی و روانی این دارو ایرادگیری / سعی و تلاش زیاد و دائمی / احترام کم برای خویشتن قائل بودن چون خیال می کنند دوست داشتنی نیستند / سعی برای خودکشی .
این دارو یکی از داروهای عمده برای درمان میازم سایکوز است . عملکرد عمده آن بر روی پوست و دستگاه تناسلی است . هانمن از تولید زوائد گوشتی زگیل مانند صحبت کرده وبوریکه از دردهای سایکوتیک تیر کشنده در عضلات و مفاصل که با استراحت و رطوبت سرد بدتر و با استراحت بهتر می شود .
مشکل رشد غده آدرنال و وجود زگیل ها و تومور با علائم داروی توجا مطابقت دارد . این دارو یکی از رمدی های اصلی ضد سایکوز است و بدون آن بیمار دچار عود بیماری خواهد شد .

تجویز ثانویه :
هم بوریکه و هم فاتاک از داروی ناتریوم سولفوریکوم به عنوان داروی مکمل توجا نام برده اند . هم از لحاظ فیزیکی وهم روحی و روانی علائم بیمار را پوشانیده و داروی سرشتی او محسوب می گردد.

:Natrum sulphuricum
اینها افرادی بسته و حساس محسوب می شوند قادر به تحمل بی نظمی نیستند و سخت گیر می باشند . بسیار وظیفه شناس و مسئولیت پذیر می باشند . دارای افکار خودکشی هستند . واقع گرا و بدون توهمات هستند . گرمائی بوده وحالشان با آب و هوای گرم و مرطوب بدتر می شود .

نظر کنت در مورد داروی فوق :
درد در ناحیه کولون صعودی دارند . دچار ترس از خودکشی هستند . مسئولیت پذیر و واقع گرا هستند . آنها زود تحریک شده و سپس احساس گناه می کنند و این مساله انها را به سمت اختلالات گوارشی سوق خواهد داد . تفکرات خودکشی به واسطه احساس فراموش شدگی از طرف افراد فامیل و عدم وجود شادی و نشاط است .

نظر جان شالتن در مورد داروی فوق :
احساس تنها ماندن در موضوعات عشقی را دارند ( سدیم = غمگینی و دپرسیون / تنهائی دلتنگ کننده / محدودیت / حساس // و سولفور = زیبائی / شادمانی و وقار / عشق و حسادت ).
آنها دچار احساس مورد غفلت قرار گرفتن هستند . سردی و بیزاری از فامیل در آنها دیده می شود . احساس محدودیت و خروج از حیطه وظایف را دارند . بسیار مسئولیت پذیر می باشند . فقدان عشق آنها را به سمت دپرسیون یا عدم شادی و نشاط سوق می دهد . احساس خودکشی دارند ولی عملی نمی کنند . احساس مورد غفلت قرار گرفتن از طرف فامیل را دارند .

نظر سانکاران در مورد داروی فوق :
انها افرادی غمگین / دارای افکار خودکشی / خودشان را از ایجاد آسیب شدیدا محافظت می کنند / عاشق پیشه / کم رو و خجالتی / مضطرب / ضعف روحی و روانی هستند .
نمونه ای از ویزیت و درمان هومئوپاتی
درمان :
با تجویز توجا آغاز شد . چون چای می تواند دارو را خنثی کند نبایستی از ان استفاده کند . او شاهد عود علائم قبلی خود مانند درد شدید ناحیه کلیه ها شد ( طبق قانون هرینگ ) ولی سپس بهبودی یافت . فشار خونش کاهش عمده ای پیدا کرد ! پس داروهای ضد فشار خون خود را کاهش داد . از نظر روحی هم کمی بهبودی نشان می داد . با تجویز داروی مکمل یعنی سولفور سدیم علائم روحی و روانی بهبودی بیشتری پیدا نمود . نیروی حیاتی بیمار افزایش فوق العاده ای پیدا نمود .

رژیم غذائی :
1) کاهش وزن = موثر در چربی خون بالا و فشار خونش .
2) کاهش چربی رژیم غذائی و مصرف روغن زیتون به مقدار کم و خوردن کپسول روغن ماهی .
3) کاهش مصرف ادویه جات به علت تحریک معده .
4) نوشیدن مقادیر زیادی آب که به مشکل کلیوی او کمک می کند .

مراجعه دوم :
افت محسوس فشار خون - مرتفع شدن گاز روده با وجود احساس خفگی - احساس نفخ معده - کاهش درد پشت - عدم وجود سردرد - افزایش سطح انرژی بدن - ترک سیگار - به نظر شادتر می رسد - هنوز در خانه تحریک پذیر است - تعریق شبانه پابرجا است - داروهای شیمیائی هنوز ادامه دارد . توصیه به مصرف داروی توجا با پتنسی بالاتر شد .

مراجعه سوم :
بهبودی بیشتری نشان می دهد . هنوز گاز هست ولی دچار تنگی نفس نمی شود - احساس ریلاکس بودن دارد تا تحریک پذیری - تعریق سر و گردن صورت را دارد - طالب شیرینی است . تجویز داروی قبلی تکرار شد .
در تماس تلفنی خود خبر از افت کلسترول خون و طبیعی شدن فشار خونش می دهد . پس داروی فشار خون و چربی خونش را به دستور پزشگ خانوادگی اش قطع نمود .

مراجعه چهارم :
ازوجود گاز شکایتی نداشت - او احساس دپرسیون نمی کرد - هنوز افکار خوکشی پابرجا بود - هنوز با فامیل خود مشکل داشت - بریش داروی مکمل یعنی ناتریوم سولفوریکوم تجویز گردید .
در تماس تلفنی روز بعد از ایجاد اسهال ( قانون هرینگ ) و نیز از عدم احساس دپرسیون صحبت کرد .
روزهای بعد بهبودیش کامل شده بود .

ترجمه و تلخیص از DIHomارسال یک نظر
asad amirpour در 17/09/1394 - 20:08 گفت:
با سلام
جناب دکتر بابک ناهید اذر ما یک نفر در فامیلمون هست که زمانی پیش 7،8 سال بعد از فوت برادر جوانش شوکه و بیمار گشته است الان چن ساله داروی اعصاب میخورد و به هزار دکتر رفته جوابی نگرفته مثل ادم های روانی عمل میکنه و داروهاش بیشتر حالشو خراب کرده .
خواهش مند است در این مورد مارا راهنمایی بفرمایید و اگر بشه کاری کرد به شما مراجعه فرماییند .
با تشکر
Zafar-Islamov-gex در 4/11/1396 - 21:58 گفت:
Zafar Islamov I live for Simply Beautiful
b590
Quone در 25/03/1397 - 15:06 گفت:
Всем привет, скажите пожалуйста идеже впору дать на лапу качественные оригинальные период

часы пума